A vörösbor egészségre gyakorolt pozitív hatásairól sokat lehet hallani, olvasni, a fehérbor jótékony hatásai azonban olykor háttérbe szorulnak, annak ellenére, hogy sok értékes anyagot tartalmaz. Bejegyzésünkben a fehérbor csoda erejét mutatjuk meg, egészen pontosan azt, hogy miért érdemes olykor elkortyolni egy pohár finom fehérbort.

A mérséklet borfogyasztás alapvetően egészséges, akkor is, ha fehér és akkor is ha vörösborról van szól. A legtöbbször azonban utóbbi áldásos hatásairól olvashatunk. Most szeretnénk kicsit a fehérborokat előtérbe helyezni, és bemutatni, hogy milyen hatása van a mérsékletes fehérbor fogyasztásnak a szervezetre.

Mielőtt belemennénk a részletekbe, érdemes szót ejteni arról is, hogy vajon minden fehérbor alkalmas-e az egészségünk megőrzésére. A válasz az, hogy nem. A rossz minőségű fehérborok sokkal kisebb mértékben tartalmaznak az értékes anyagokból, arról nem beszélve, hogy gyakran olyanok is belekerülnek az italba, amiket jobb kerülni.

Lényeges arra is felhívni a figyelmet, hogy a legegészségesebb fehérborok a száraz borok. Minél édesebb típusról van szó, annál nagyobb a cukortartalma, ami kis mennyiségben nem probléma, rendszeres fogyasztás esetén azonban hosszútávon az lehet. Tehát nem kell félni attól, hogy egy pohár aszú árt a testnek, ha azonban az esti borozgatásokhoz keresünk alanyt, akkor inkább válasszunk száraz bort.

A fehérbor jótékony hatásai

Az immunrendszert erősíti

A szőlő héjában vitaminok vannak, amelyek hatására a szervezet ellenállóbb lesz a különféle betegségekkel szemben. Ezen kívül a bővelkedik még káliumban, foszforban és fluoridban is, amelyek a szervezet kiegyensúlyozott működéséhez járulnak hozzá.

A koleszterinszint őrzője

A fehérbor a magas koleszterinszinttel küzdők számára jó választás. Fenolos anyagokban bővelkedik, ezek hatására az érfal kevésbé lesz kitéve annak, hogy a rossz koleszterin megtelepedik rajta.

Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát

Az egészségügy egyik legnagyobb kihívása a szív- és érrendszeri megbetegedések elleni küzdelem. A szőlőhéjban található polifenoloknak és flavonidoknak köszönhetően a fehérbor a szívműködés segítője, tágítja az ereket, így hozzájárul az egészséges rérendszer és vérkeringés fenntartásához.

Vércukorszintet szabályozza

Egyes kutatások szerint a fehérbor segít a vércukorszint kordában tartásában is, különösen akkor, ha már a cukorbetegség kialakult. Bár a cukorbetegek számára az alkohol általában tiltólistás, vagy legalábbis csak alkalmanként lehet fogyasztani, a bor bizonyos szempontból kivételt képez. A benne található jótékony anyagoknak köszönhetően ugyanis a vércukorszint értékei valamelyest csökkenthetők.

Védi a fogakat

A fehér bor antibakteriális hatású, így ha kortyolgatás közben kicsit a szádban tartod, mielőtt lenyelnéd, akkor kiirthatod a szádban lakozó baktériumokat, amik a fogszuvasodáshoz és egyéb betegségekhez vezetnek. Mindezt a nedűben lévő csersavnak köszönhetjük, ami szájfertőtlenítő hatású. Lényeges azonban, hogy a borozás után 20 perccel még ne mossunk fogat, mivel a fogzománc a csersav hatása alatt akár sérülékennyé is válhat. Jó tudni, hogy a vacsora megkezdése előtt érdemes egy pohár fehérbort inni, az ugyanis semlegesít és sokkal markánsabban érezzük majd az ételek ízét.

Lassítja az öregedést

A fehér szőlő héjában rengeteg antioxidáns található, ezek az anyagok megvédenek a szabadgyökök negatív hatásaitól. Lelassítják a bőr öregedési folyamatát, feszesebbé és fiatalabbá varázsolják, illetve a ráncok kialakulását is kordában tartják.

Véd az UV hatásai ellen

Nemcsak az öregedést lassítja le a fehér szőlőből készült bor, hanem az UV-sugarai ellen is ellenállóbb lesz a bőrünk egy-egy pohárka száraz fehérbornak köszönhetően. A gyümölcsben ugyanis flavonoidok vannak, amik segítenek féken tartani a bőrszövetek károsodását.

Támogatja a fogyás folyamatát

Annak ellenére, hogy a legtöbb diéta szigorú az alkohollal szemben, a kutatások azt igazolják, hogy a fehérbor nemhogy hátráltatja, inkább segíti a súlyvesztést. Ennek oka, hogy olyan antioxidánsok vannak benne amik segítik a hason található zsírpárnák eltűnését. Ilyen például a rezveratrol, a kvercetin és az epikatekchin.

Gyulladáscsökkentő

Ezt az előnyös tulajdonságot csakúgy mint feljebb sok másikat, az antioxidánsoknak tulajdoníthatjuk. Ezek az anyagok segítenek a különféle gyulladások csillapításában és nem utolsó sorban a daganatos betegségek megelőzésében is.

A fehérborok színárnyalatokban és illatban is igen változatosak. Megannyi aroma, ízvilág jelenhet meg bennük, melyek mind magukban hordozzák a szőlő, a tájegység, a termőhely, az elkészítési mód jellegzetességeit. A fehérborok készülhetnek reduktív eljárással, ezekre a frissesség, a gyümölcsösség a jellemző, valamint lehetnek fahordós érlelésűek, amik jóval gazdagabbak, testesebbek.

A BorKell kínálatában számos borvidék és kiváló borász fehérborait találod. Válogass kedvedre a webshopunkból!

https://borkell.hu/borok/szin/feher

A vörösbor összetevői
...
Csetvei Pincészet: fiatalosság és szakértelem Móron
...