Amikor az ember valami miatt olyan helyzetbe kerül, hogy figyelnie kell mennyi kalóriát visz be, mit iszik és mit eszik, akkor döbben rá igazán, hogy mennyi olyan finomságot elfogyaszt, amik jelentősen hozzájárulnak a súlygyarapodáshoz. Sajnos ezek közé tartozik a bor is, ami alkoholként bővelkedik a kalóriákban. Szerencsére azonban a bor kalória tartalma típusonként változik, így vannak olyan fajták, amiket mértékkel még akár egy diéta, speciális étrend alkalmával is megengedhetünk magunknak.

A bor beltartalma

A bor lelke az alkoholban rejlik, enélkül csupán szőlőlé lenne, ami szintén finom, de egy másik kategória. Összetevők tekintetében a következőképpen épül fel egy fehér bor: 70-85%-a víz, 11-14%-a alkohol, 15-18%-a pedig visszamaradt szárazanyag, vagyis extrakt. A vörösbornál nagyon hasonlóak az értékek, azzal a különbséggel, hogy az alkohol- és az extrakttartalom kicsit magasabb.

Az extrakt adja meg a bor beltartalmi értékét. Sokféle anyagból áll: vannak benne ásványi anyagok, fehérjék, glicerin, sav, tannin, vitaminok, aromaanyagok és illatanyagok is. Ha vörösborról beszélünk, akkor a listát mindenképp bővíteni kell a színanyagokkal is, amik a jellegzetes vörös színért felelnek.

Hogy mi számít mértékletes fogyasztásnak a bor esetében azt nehéz pontosan meghatározni, ez ugyanis függ az ember fizikumától és a bor tulajdonságaitól is. Ha egy alacsonyabb alkoholtartalmú borról beszélünk, akkor akár 5 dl-t is el lehet fogyasztani, ebben a mennyiségben ugyanis maximum 30 gramm alkohol van, ami egészségügyi szempontból még nem aggályos. Ha azonban a bor erősebb, akkor 3 dl is elegendő ehhez a mennyiséghez.

A bor kalória értéke

Egy pohár borban (kb 1,5 dl) nagyjából 122 kcal, 0,1 g fehérje, 4 g szénhidrát és 0 g zsír van. A kalóriatartalom mértékét alapvetően a cukortartalom és az alkoholtartalom határozza meg. Alapvetően elmondható, hogy a vörösbor decije 70-75 kalóriát tartalmaz, míg egy pohár fehér borban 65-70 kcal van. E tekintetben a leginkább nyerő a pezsgő, amiben mindössze 65 kcal található.

Ha az alkoholfok szerint nézzük meg a kérdést, akkor az alábbi eredményt kapjuk: minél magasabb az alkoholtartalom, annál több kalóriát tartalmaz. Egy 9%-os fehérborban 48 kcal, egy 10%-osban 54 kcal, egy 11%-osban 59 kcal, egy 12%-osban 61 kcal, egy 13%-osban 68 kcal, míg egy 16%-os borban már 85 kcal van.

Más a helyzet azonban, ha édes borról van szó. Egy 50 g/l maradékcukor-tartalmú bor esetében a bemutatott kalóriaértékek átlagosan 30-cal magasabbak, vagyis a 12%-os bornál a 61 kcal helyett 91-gyel kell számolni.

Áldás és átok egy pohárban

A borfogyasztás alapvetően pozitívan befolyásolja az emberi test működését. Ha azonban mértéktelen a fogyasztás vagy egyszerűen csak több, mint ami az adott szervezetnek jó, akkor az alkoholtartalom és a benne található cukor problémákat is okozhat. Például az emésztőrendszer egyensúlya felborulhat, a máj károsodhat, ugyanis az anyagcsere lassulását eredményezi.

A gyakori és mérték nélküli borfogyasztás következtében az ember fáradtságot érezhet, amiből az következik, hogy nem lesz kedve mozogni, a táplálkozása megváltozhat, aminek következtében szépen lassan felfelé kúsznak majd a kilók. Arról nem is beszélve, hogy a bor általában étvágyat csinál, így nem kell meglepődni azon, ha egy-két pohárka után ránk tör az éhség és sokkal szívesebben falatoznánk valamit.

A bor kalória tekintetében tehát nem feltétlenül a legjobb választás, ha valaki mérsékelni szeretné a bevitt energia mennyiségét, mivel hizlal. Nem kell azonban teljesen kizárni sem az étrendből. Egy kis odafigyeléssel nyugodt szívvel elkortyolhatunk 1-2 pohár könnyű száraz bort vagy pezsgőt.

A borvilág kedvence: Sauvignon blanc, a „vad fehér”
...
Mi az a tannin?
A tannin valójában csersav, ami a szőlő magjából és héjából kerül a borba, legfőképpen egyébként a vörösbor esetén van nagy jelentősége a tanninoknak....