A borok olyanok, mint egy jól megépített, átgondolt erődítmény, ami négy fő bástyára épül, ezek a következők: alkohol, sav, tannin és test (szárazanyag-tartalom). Amikor egy bor minőségét határozzák meg, akkor általában ezeket a jellemzőket veszik alapul. Ebben a bejegyzésben megnézzük, hogy mi is az a tannin és milyen szerepet tölt be!

Mi az a tannin és hogy kerül a borba?

A borok szerves alkotóelemei a savak, amik az ital frissességét adják. Ha kevés van belőlük a borban, akkor az íz sokkal fáradtabb lesz, nem pedig élénk. A tannin valójában csersav, ami a szőlő magjából és héjából kerül a borba, legfőképpen egyébként a vörösbor esetén van nagy jelentősége a tanninoknak. A szőlő részeiből tehát áztatás során oldódik ki a csersav, vagyis tudományos néven a polifenolok, így kerül a borba. Minél tovább ázik együtt a mag, a héj és a kocsány, annál magasabb tannintartalomra lehet számítani.

Nem ez az egyetlen módja azonban, hogy a borba csersav kerüljön. Ha ugyanis a bort fahordóban érlelik, akkor ebből is kioldódhat még tannin, ami pluszként jön hozzá a szőlőből származóhoz.

Tannin egyébként olyan növényekben és ételekben is megtalálható, mint a dió, a mogyoró, a mandula, a tea, a fahéj, a szegfűszeg, az étcsokoládé, a gránátalma, a birsalma és a vörösbab.

A tannin és a fanyarság

A tannin esetén nemcsak a mennyisége, hanem az érettsége is fontos. Minél éretlenebb, annál inkább érezhető a szájban az a bizonyos húzós, szárító érzés, ami jelentősen befolyásolja az ital minőségét.

Valahogy úgy lehetne összefoglalni, hogy a tannin mennyisége meghatározza, hogy mennyire kiegyensúlyozott a bor, az érettség pedig azt, hogy milyen az ízharmónia.

Aztán még ott van az idő tényező is. A tannin jellegzetessége, hogy ahogy telnek a hónapok, évek, folyamatosan alakul és változik. Ahogy a bor érik, úgy szelídülnek meg a frissként még meglehetősen vad és fanyar ízt okozó tanninok.

Az idő előrehaladtával a borszerkezetbe integrálódnak, átalakítják azt, így hatással vannak a többi összetevő viselkedésére is. Ha jó minőségű a szőlő és megfelelő technikával készül, akkor az érés során a csersav selymes textúrát eredményez, a fanyarság pedig csak kis, még kellemes mértékben marad meg. Ez az oka annak, hogy bizonyos borok egészen más ízvilágot adnak akkor, ha csak néhány év múlva kerülnek az asztalra.

Az antioxidáns tanninok

A tanninok antioxidánsok, amik óvják a bort attól, hogy megromoljon, éppen ezért a magasabb tannintartalmú borokat általában tovább lehet tárolni, mivel megvédik az italt a baktériumok elszaporodásától.

A vörösbor mértékletes fogyasztása igen egészséges az emberi szervezet számára. Óvatosan kell azonban bánni a magas tannintartalmú borokkal, ezek ugyanis az arra érzékenyek számára makacs fejfájást tudnak okozni.

A boroktípusok tannintartalma

Vannak tehát borok, amelyek tannintartama magasabb és vannak, amelyeknek alacsonyabb. Nézzük, melyek ezek!

Alacsony tannintartalmú bor például a Kadarka, a Pinot noir, a Zweigelt és a Portugieser, míg magasabb tannintartalmú a Syrah, a Cabernet sauvignon, a Cabernet franc és a Merlot.

Válogass kedvedre a legfinomabb borok közül a BorKell webshopban!

https://borkell.hu/

A bor kalória tartalma
...
Mit jelent a brut pezsgő?
A pezsgő az alkoholos italok hercegnője. Az édestől a szárazig többféle fajtája is létezik, ezek közül most azt nézzük meg, hogy mit jelent a brut pez...