Hazánk egyik legkisebb, de annál nagyobb jelentőséggel bíró borvidéke a Móri borvidék. A terület fehér borairól ismert, közülük is az Ezerjó a legkiemelkedőbb, ami a hungarikumok táborát erősíti. Barangoljuk be a vidéket és nézzük, mit kell tudni erről a régióról!


A borvidék

A Móri borvidék területe nagyjából 2000 hektár, amiből 1500 hektár első osztályú besorolású. A borvidék települései között tartják számon Csákberényt, Csókakőt, Mórt, Pusztavámot, Sörédet és Zámolyt is. Ezt az 1996-os bortörvényben mondták ki. A borászati tevékenység ma már leginkább családi pincészetekben folyik, több mint 2000 szőlősgazda termel szőlőt a területen, közülük a többség 1 hektár alatti szőlővel rendelkezik.


A móri borvidék története

A Vértes és a Bakony között terül el a Móri árok, ahol a szőlőtermesztés már a régi időkben is igen nagy jelentőséggel bírt. Már a XIV. századi írások is említik ezt a tevékenységet, ami egészen a XVI. századig felfelé ívelt. A háborúk és csaták következtében azonban háttérbe szorult és csak a XVIII. században kapott új erőre. A török időket követően érkeztek meg a németek, ekkor telepedtek le a Kapucinusok, akik a szőlőtermesztés szakértői voltak.


A II. világháború utáni időkben ezen a területen és Sopron környékén voltak a legjobb állapotú szőlőültetvények, a szocializmus azonban a fejlődésnek gátat vetett, a minőség helyett a nagyüzemi szőlőtermesztés a borkészítés volt az elvárás. 1990-ben a termelőszövetkezet felszámolását követően lehetőség nyílt a gazdák megerősödésére a régió felvirágoztatására.


A talaj és a klimatikus viszonyok

A klimatikus viszonyokat tekintve a vidék ideális a szőlőtermesztésre, hűvösebb és csapadékosabb, mint az ország más területei. A tanúhegyek és széles hegyhátak közötti gyakori légmozgás lényegesen hozzájárul a különféle gombabetegségek megelőzéséhez. A telek enyhék a Móri borvidéken, nyáron pedig a napsugarak egész nap érlelik a szőlőszemeket. Jellemzően a magaslatok déli oldalain kifejezetten jó mezo- és mikroklíma alakul ki. Többféle talajtípus is megfigyelhető ebben a régióban, a lösz, az erdőtalaj és a homok is.


Szőlőfajták és borok

A Móri borvidék a fehérborokról vált ismertté. A móri borok savtartalma igen meghatározó, ezért sokan tartják őket „férfias” jellegűnek. Az átlagosnál magasabb az alkoholtartalmuk, úgynevezett kemény borok. 


A legmeghatározóbb szőlőfajta ezen a vidéken az ezerjó, de gyakran találkozhatunk olyan kiválóságokkal is, mint a tramini, a rajnai rizling, a chardonnay, a leányka, a zöldveltelini, az ezerfű és a rizlingszilváni. A szőlőkből száraz, félszáraz és félédes borok is készülhetnek.


A terület védjegyének számító ezerjó valójában a XIX. század után került előtérbe, a filoxéra-járványt követő újratelepítéseknek köszönhetően. Az ezerjó későn érő típus, ahhoz pedig, hogy igazi arcát megmutassa a szüretet követő harmadik éven érdemes fogyasztani.


A szőlő fürtjei remek ízvilággal rendelkeznek, ha pedig nagyon jó az idő, akkor a magas cukortartalomnak köszönhetően aszú is készíthető belőle, ami méltó kihívója a tokaji vetélytársnak. Mivel a fagyra nagyon érzékeny az ezerjó, és könnyen rothadásnak indul, ezért gyakran korábban szüretelik le a károk elkerülése érdekében. Emiatt érezhető bennük a fanyarság és a markáns savak.


A chardonnay az ezerjó után szintén igen kedvelt ezen a területen. Igazi friss, gyümölcsös ízvilág jellemzi, amihez aranysárga szín társul. Az ugyancsak népszerű tramini ennél jóval fűszeresebb, zamata kifejezetten intenzív savtartalma pedig lágynak mondható. A Móri borvidéken előszeretettel termesztik a zöldveltelinit is, ami zöldfűszerekre emlékeztető, kissé borsos, fás nyomokat hordoz magán.


A Móri borvidék számos kiváló borászatnak ad otthont. Ezek egyike a Paulus Borház, amit 2012-ben alapított Molnár Pál. A borház termőterülete jelenleg 130 hektár, amelyen nagyrészt generosa-t, ezerjót, olaszrizlinget, királyleánykát, chardonnay-t és sauvignon blanc-t termesztenek. 


Itt található a Csetvei Pincészet is, amit Csetvei Krisztina alapított 2011-ben. A családi pincészet szőlői két dűlőn helyezkednek el, az egyik 3,5 hektáros és a Móri borvidéken található. Ezen a területen leginkább ezerjó, chardonnay, olaszrizling, szürkebarát és a zöldveltelini terem. A másik a Nagy-Somló borvidéken található, egy 1 hektáros terület, melyen juhfark és olaszrizling tőkék növekednek.


Ismerd meg a BorKell színes kínálatát! Válogass kedvedre a jó minőségű, frissítő italok közül! 



Fotó: Paulus Borház, Mór
Mit jelent a brut pezsgő?
A pezsgő az alkoholos italok hercegnője. Az édestől a szárazig többféle fajtája is létezik, ezek közül most azt nézzük meg, hogy mit jelent a brut pez...
Fesztivál borok
Mik azok a nyári fesztivál borok? Egyáltalán létezik ilyen kategória? Nyáron mi is megfordultunk egy-két fesztiválon nem kiállítóként, hanem vendégkén...