Noha az ételek és a borok párosítása egy nagyon jó móka, de a felfedezésre váró ízek nagy száma miatt a dolog egy kicsit akár ijesztő is lehet. A találgatás nehézségeit kiküszöbölve ezzel a praktikus útmutatóval segítünk most neked az ideális étel- és borpárosítások megalkotásában.Egy dolgot viszont hadd jegyezzünk meg: akár az előételek ideális borpárosításairól van szó, akár a fantasztikus főételekéről, vagy a legjobb borokéról a desszertekhez, a legfontosabb dolog, amit nem szabad elfelejteni, hogy valójában nincsenek szabályok, csak iránymutatások. Végül is mindenki maga tudja, hogy mi az, ami a legjobban megdobogtatja az ízlelőbimbóit - hagyd, hogy ez legyen a legfőbb útmutatód, és ne félj kísérletezni.
Kezdjünk bele!
1. Az ízek kiegészítése vagy fokozása
Fontos kiindulópont, ha megértjük, hogy mi a különbség az ízek kiegészítése és azok fokozása közt. Az első egyszerűen azt jelenti, hogy olyan bort választunk, amely kellemes harmóniát alkotva párhuzamba állítja vagy egyensúlyba hozza az egyes ízprofilokat - gondoljunk egy lágy sajtra egy szép savú Pinot Gris-vel, azaz szürkebaráttal. A második azt jelenti, hogy olyan bort választunk, amely segít kiemelni mind az étel, mind a bor ízét - például kiemeljük a curry fűszerességét egy hűvös éghajlatú Shiraz pikáns fűszeres jegyeivel.
2. Az ételek és borok „súlyuk” szerinti párosítása
Ez egy egyszerű módja annak, hogy az étel- és borpárosításod nyerő legyen. A könnyebb, alacsonyabb zsírtartalmú ételeket párosítsd könnyebb borokkal, a "nehezebb" (azaz gazdagabb vagy zsírosabb) ételeket pedig nagyobb, testesebb borokkal.
Például a halak finom ízei és textúrái valószínűleg mindig jobban illenek egy könnyedebb fehérborhoz. A lazac azonban, amely gazdagabb, zsírosabb hal, remekül illik egy könnyedebb vörösborhoz is már akár, mint például a Pinot Noir.
A húsos ételek, így például egy nagy, szaftos steak vagy egy lassan sült báránylapocka, a legjobban a nagyobb testű vörösborokkal, például a Shiraz és a Cabernet Sauvignon borokkal vagy Fekete Leánykával fogyaszthatók.
3. Hasonló ízkaraktert és intenzitást keressünk és a szószhoz igazítsuk
A bornak és az ételnek partnereknek kell lenniük egymáshoz képest, egyik sem dominálhat a másik felett. A gazdagabb ételeknek gazdagabb borra van szükségük, amely nem fakul el hozzájuk képest, míg a könnyedebb ételeknek kevésbé markáns borra van szükségük, hogy az ital ízei ne nyomják el az ételben lévő ízeket.
Jó párosítást jöhet létre, ha az étel összetevőit a bor jellemzői visszhangozzák, például a spárgához Sauvignon Blanc-t, egy fűszeres Shirazhoz illatos ázsiai ételeket, vagy egy földes Pinot-t választunk olyan ételhez, amely gombát tartalmaz.
Ne feledd, hogy egy étel domináns jellemzője sokszor inkább a mártás lehet, mint maga a fő összetevő, ezért ezt vedd alapul - a finom citrusos mártások például remek párosításnak bizonyulnak a Sauvignon Blanc vagy Olaszrizling borok mellett, míg a krémes mártások jól működnek bármelyik Chardonnay-vel.
Mártás hiányában pedig egy egyszerű alapszabály: nem ronthatsz nagyot, ha fehér borokat fehér húsokhoz, vörös borokat pedig vörös húsokhoz párosítasz!
4. Vedd figyelembe a bor és az étel savtartalmát
Általánosságban elmondható, hogy a bornak picit savasabbnak kell lennie, mint az ételnek.
A magas savtartalmú borok jól harmonizálnak az ételek természetes savtartalmával, jó példa erre egy ropogós fehérbor, amelyet pikáns vinaigrette-t tartalmazó salátával párosítanak előszeretettel.
A savak a zsírt is kiegyensúlyozzák, így a sült hal és sült krumpli a legjobb egy pikáns fehérborral, például Pinot Grigióval, rizlinggel, de remek hozzá egy kellemes pezsgő is.
5. A tanninok és a zsírok egyensúlya
A tanninok a vörösborok fanyar szerkezeti elemei, amelyek kissé kesernyés karaktert kölcsönöznek az italnak. Ha a tanninok egyértelműen jelen vannak, akkor egy magas zsírtartalmú étel esetében lágyulnak az ízek és harmonikus hatás jön létre.
Gyújtsd be a sütőt, tegyél be néhány kolbászt vagy zsíros bordát és próbálj ki melléjük valamilyen robosztusabb vöröset, például Cabernet Sauvignon-t.
6. Fűszeres borok fűszeres ételekkel
Egyes borok valósággal szenvedhetnek például a fűszerek jelenlétében, mások viszont kifejezetten ideálisak. Az alacsonyabb alkoholtartalmú fehérek, mint a rajnai rizling igazán jól működnek, mivel magas a savtartalmuk, és jól párosíthatók a sült ételekkel, valamint a magas sótartalmú összetevőkkel, például a szójaszósszal.
A fűszeres ázsiai ételekhez vitathatatlanul a fűszeres vörösborok, például a Shiraz a legjobbak – fontos azonban, hogy kerüld a túl magas alkohol- vagy tannin tartalmú borokat, mivel ezek kihangsúlyozzák a jelenlévő csípősséget. A kissé félszáraz rajnai rizlingek viszont segíthetnek elvenni a fűszeres ételek „forróságát”.
7. A helyzet az édesebb borokkal kapcsolatban
Ha édesebb dolgokról van szó, általában ajánlott legalább olyan édes - vagy édesebb - bort felszolgálni, mint a felszolgált étel, különösen akkor, ha desszerthez való borokról van szó. Egy olyan desszert, amely édesebb, mint a bor, tompává teszi a bor ízét, és kiüti annak karakterét.
A kissé pezsgős borok, mint például az édesebb stílusú Prosecco, szintén remekül illenek a gyümölcsalapú desszertekhez, vagy akár a dinnye és a sonka klasszikus kombinációjához, amelyet egy antipasti teríték részeként élvezhetünk.