Pezsgő: az alkoholos italok királynője. Hazánkban is egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a minőségi pezsgők. Sokan azonban elvesznek a kínálatban. Pezsgő vagy prosecco? Champagne vagy Cava? Száraz vagy édes? És mit is jelent a Méthode traditionelle? Pezsgő kisokosunkból minden érdekességet megtudhatsz.

 

Egy kis pezsgőtörténelem

Több feltételezés is létezik, de a pezsgőgyártás Champagne-ben bontakozott ki és innen indult világhódító útjára. Dom Pérignon, a hautvillier-i bencés apátság szerzetese és egyben az apátság pincemestere szerette volna meglepni tanítványait újborral. Amikor kinyitotta a még erjedtelen bort, megtapasztalta a gyöngyöző bor kiválóságát. Innen ered a pezsgő története, ami aztán folytatódott a sötét színű, nyomástűrő palackok bevezetésével és a paratölgy kérgéből készült dugó használatával. A pezsgőkészítés fokozatosan tökéletesedett. Franciaországot követve egyre több ország kezdett termeléssel foglalkozni. Magyarországon 1825-ben nyílt az első pezsgőgyár.

 

Pezsgőkészítési eljárások

Eljárás szerint három különböző pezsgőfajta létezik, melyeknek a főbb jellemzőit érdemes tudni.

Méthode traditionelle: A palackban érlelt pezsgő. Ez az eljárás számít a pezsgőkészítés során az etalonnak. Egyre nagyobb az igény az így készült pezsgőkre, azonban a szigorú szabályok szerint egyre nehezebb kiszolgálni ezt az igényt. A pezsgő ugyanabban a palackban érlelődik, mint amiben végül a fogyasztó asztalára kerül. A több hónapos erjedést követően szakszerűen eltávolítják (degorzsálás) az elhalt élesztő (seprő). Ezután kerül beállításra a végleges cukortartalom (dozázs).

Méthode charmant: tartályos érlelés. A pezsgőket hatalmas tartájokban erjesztik. Ezek a legolcsóbb pezsgők, ízük inkább gyümölcsös, mintsem komplex.

Méthode transvasée: kombinált eljárással készült pezsgő. Ennek a kombinált eljárásnak a lényege, hogy magnum palackokban érlelődik a pezsgő, majd egy nyomásálló tartályban eltávolítják a seprőt és onnantól már normál 0,75 literes palackokban érlelődik tovább.

 

Pezsgő fajták

A pezsgők egységek a színük és a cukortartalmuk alapján történő csoportosításban. Szín szerint megkülönböztetünk fehér és rosé pezsgőket. Cukortartalom alapján pedig az alábbiak szerint csoportosítjuk a pezsgőket:

brut nature (nyerspezsgő): cukortartalom 0-3 g/l

extra brut: cukortartalom 3-6 g/l

brut: cukortartalom 0-12 g/l

extra dry: cukortartalom 12-17 g/l

dry: cukortartalom 17-32 g/l

demi sec (felszáraz): cukortartalom 32-50 g/l

doux (édes): cukortartalom több mint 50 g/l


Champagne, pezsgő vagy prosecco?

Nagy kérdés és sokak számára nem világos, hogy melyik mit is jelent. Egy pezsgőt csak akkor hívhatunk champagne-nak, ha azt a francia Champagne régióban állították elő. A prosecco egy habzóbor, amit az olasz Veneto tartományban készítenek. A pezsgő pedig abban különbözik a habzóbortól, hogy a szénsav a hozzáadott cukor és élesztő erjedésének eredményeképpen természetes úton kerül bele, míg a habzóbor esetében ez mesterségesen történik.

 

Pezsgőfogyasztás

A pezsgő az ünneplés és jókedv szimbóluma lett. Azonban nem csak az számít, hogy minőségi pezsgőt fogyasszunk, hanem az is, hogy ezt milyen pohárból tesszük meg. Az ízélményt ugyanis nagy mértékben befolyásolja, hogy milyen pohárból isszuk a pezsgőt. A legfontosabb a pohár anyaga. A normál üvegpohár vastagabb a tartósság érdekében, míg az kristályüveg puhább és vékonyabb. A lényeg, hogy minél kevesebb anyag lépjen kölcsönhatásba a pezsgővel, mert annál élvezetesebb lesz az íze. Így kijelenthetjük, hogy a legjobb pezsgőspoharak kristályból készülnek. A vékony kialakításnak köszönhetően ráadásul koccintáskor nagyon szépen cseng a pohár.

Az anyagon túl nagyon fontos a kehely is, azaz a pohárnak az a része, amibe a pezsgőt töltjük. Minél szélesebb a kehely, annál több aromát gyűjt össze, a keskenyebb kehely viszont jobban megőrzik a buborékokat, ezért a száraz pezsgőkhöz jobban javasolt ezt a fajtát használni.

 

A másik meghatározó tényező a pezsgőfogyasztásnál az ital hőfoka. Az ideális fogyasztási hőmérséklet 5-7°C. Fontos, hogy a pezsgőt nem javasolt hirtelen, fagyasztóban hűteni, mert sokat veszít az élvezeti értékéből. Fogyasztás előtt egy nappal célszerű már behűteni a pezsgőt. A borokkal ellentétben a pezsgőket célszerű állítva tárolni, ugyanis a magas szénsavtartalom nemkívánatos ízeket oldhat ki a parafából.

 

Bár a pezsgő jellemzően a szilveszter és egyéb ünnepek itala, az utóbbi időben szerencsére sokan felfedezték a benne rejlő lehetőségeket. A pohárban táncoló buborékok, a hideg, ízletes ital mindig kiváló választás és akár egy hétköznapból is tud ünnepnapot varázsolni. Hiszen mindig van mit ünnepelni, nem igaz?

Válaszd ki pezsgőkínálatunkból a te kedvencedet!

A legjobb boros filmek
...
Borkóstoló otthon – így szervezd meg!
...