A rosé napjaink egyik legkedveltebb, trendi itala: zamatos, friss, gyümölcsös, így népszerűségének oka nem kérdéses. Kiváló ital könnyű vacsorákhoz, baráti beszélgetésekhez és fröccsként is remek élményt ad. Ideje hát megtudnunk még többet erről a szuper italról!

 

Mi okozza a rózsaszín színt, miért rózsaszín?

 

Klasszikus tévhit, hogy a rosé rózsaszín színét a vörösbor és fehérbor együttesen adja. A legfontosabb tisztázni való, hogy a rosé bor kékszőlőből készül, így ha a két szín között kellene dönteni kategorizálás szempontjából, akkor inkább a vörösborok közé lenne érdemes sorolni. Viszont a fehérborokhoz is van köze, mert a préselést követően már a fehérborra jellemző technológiával készítik el a végső produktumot.

A hagyományos színvilágot a szüretelés után való héjon tartassál érik el, itt nagyon fontos a megfelelő időperiódus a szín „kialakításánál.” Ez egyébként relatív rövid időt jelent, így a színanyagok csak kis mértékben oldódnak ki és kerülnek bele a majdani borba.

 

Indulás szüretelni!

 

Tudjuk már tehát, hogy a rosé készítéséhez kékszőlő szükséges, ezen belül azonban gyakorlatilag bármilyen szőlőből készíthető. A világ szinte minden borvidékén készítik ezt a bort. Itthon a legelterjedtebb típus a Kékfrankos, de a különlegesebb verziók készülhetnek akár Syrah-ból, a Cabernet Franc-ból vagy Pinot Noir-ból is. Ezek természetesen nemcsak árban mutatnak különbséget az alapborhoz képest, hanem különleges ízvilágukkal is hamar lehengerlik a fogyasztókat.

 

A rosé típusú borkészítéskor nagyon fontos, hogy a szüretet követően kiemelten vigyázni kell a szőlőszemekre, ugyanis ha akár egy bogyó is megreped, az azonnal oxidációnak indul. Ez a folyamat kardinális hatással van a borra, a rosé készítésnek ugyanis ez a legfontosabb lépése.

Az erős, nem kívánt korai oxidáció magas csersavtartalommal járna, mely húzós szájízt jelentene – ez pedig nagyon nem jellemzője ennek a bornak.

Ebből kifolyólag az is fontos, hogy a rosét milyen időjárási körülmények közt szüretelik le: az enyhébb időben, nem túl meleg körülmények közt könnyebb a szemek minőségének biztosítása, ezek után pedig az optimális erjesztési hőmérsékletet is egyszerűbb kialakítani.

 

No és akkor hogyan is történik a rosé bor készítése?

 

A szőlő kiválasztását követően jöhet a héjon áztatás folyamata. Ez egy rövid folyamat, mely legtöbb esetben csak pár órát jelent.

Az áztatást a préselés követi, mely mindig alacsonyon nyomáson történik, így a bogyók legértékesebb anyagaiból jön létre a színmust a majdani borunkhoz.

Ennél a pontnál következik a must tisztítása. Erre a lépésre azért van szükség, hogy a természetes módon előforduló élesztők erejét visszafogják, valamint a nemkívánatos barnulást csökkentsék, ezt minimális kénezéssel érik el.

 

Ezután az erjesztés folyamata a sorban a következő lépés, mely szintén hangsúlyos rosé borkészítés esetében. Itt az úgynevezett hűtött erjesztést alkalmazzák, amely annyit tesz, hogy az erjedés sebessége és hőfoka teljesen szabályozott, így a bor kiváló íz- és zamatanyaga, aromái, pezsgése, szén-dioxid tartalma még inkább megmarad a borban, tehát minden olyan tulajdonság, ami a bor frissességét és rosékra jellemző karakterét megadja.

Az erjedés befejeződése után törekedni kell arra, hogy minél kíméletesebben végezzük a különböző kezeléseket, hogy a roséra jellemző különleges aromákat és a természetes szén-dioxiddal dúsított karaktert megtartsuk a borban.

 

A rosé borokhoz való szőlők szinte az elsők a sorban, ha szüretelésről van szó, mindezek mellett az érlelési folyamat is rövidebb, így a szüretet követően elég gyorsan, a pincék friss üdvöskéiként üdvözölhetjük a friss rosékat poharainkban.

Noha, ahogy már írtuk, ősszel szinte azonnal van lehetőségünk megkóstolni a legfrissebb rosékat, sokunknak mégis a csodás nyári esték jutnak eszünkbe erről a borról. Ez nem teljesen véletlen: a rosé borok optimális fogyasztási hőmérséklete még a fehérborénál is alacsonyabb, nagyjából 10-12 fok, amely a nyári hőségben szinte kínálja és itatja magát. Ezen a hőmérsékleten jönnek ki legjobban az aromák és a finom, gyümölcsös jegyek. A belőle készült fröccs az egyik legnépszerűbb ital a bárokban, kocsmákban, fesztiválokon, nyári kerti partikon, kerti sütésekkor.

A fent említettek mellett van még érv amellett, hogy miért is preferáljuk nyáron fogyasztani ezt a bort: a könnyű, nyárias alapanyagok és fogások – saláták, könnyű fehér húsok – mellé szinte egyértelműen behízelgi magát ez a friss és aromás, könnyed bor.

 

Válogatás kedvenc roséinkból

 

Jöjjön végül egy rövid válogatás néhány szuper roséval. Kóstolóra fel!

 

·      Recas – Regno Rosé 2020: virágos illata a rózsasziromhoz köthető, ízében az eper és a ribizli áll hozzá közel. Jó savak, kerek, kiegyensúlyozott ásványos utóíz jellemzi. Sushihoz vagy salátákhoz ajánljuk.

 

·      Tóth Ferenc – Márton Napi Kékfrankos Rozé 2021 Újbor: Márton napra készült Kékfrankos fajtából, kiváló fekvésű dűlőkből (Cigléd és a Nagy-Galagonyás). Színe szép rózsaszín, mint a karmazsin-cseresznye. Málnás pillecukor illatú, cseresznyével és ribizlivel. Ízben cseresznyés, málnás, hosszú, gyümölcsös. Rendkívül friss, üde bor az erjedésből visszamaradt szénsavval.

 

·      Jekl Flóra – IL PRIMO Frizzante 2020: Pinot Noir és Kadarka házasságából készül ez a vonzó habzóbor; jól integrált buborékokkal és viszonylag hosszú lecsengéssel. Azonkívül, hogy nyári üdítő kategória, az ünnepek méltó kísérője és a népszerű olasz ételek partnere is.

 

·      Lajver – Rosé 2020: Mint egy laza, nyári málnaszörp, olyan színnel indít és aztán az illatában sem csalatkozunk. Érett málna, ahogy a szúrós bokorról szedjük és kicsurran a leve. Van egy kis pörköltcukros illat a gyümölcsösség mögött, ettől csak behízelgőbb, kedvesebb. Ez jön vissza a kortyból is, ahol azért játékosan felelget egymással a lendületes sav – karakter és a krémes alkoholérzet, a friss gyümölcsösség és a behízelgő, édeskés zamatosság. Egy pici pezsgés maradt benne, a második kortynál is friss még, roppanós a gyümölcsösség és jólesik csettinteni rá, majd újra kortyolni belőle. Szőlőfajták: Kékfrankos 83%, Zweigelt 13%, Merlot 4%.

 

·      Dúzsi – Kékfrankos Rosé 2020: a pince fő rozé bora, amely mindig a sióagárd – lányvári Kékfrankos szőlőből készül, ez adja egyedi zamatát, gyümölcsösségét. Ropogós, könnyű, reduktív rozé a fajta fűszeres és piros gyümölcsös illatával és ízével.

 

·      Szeleshát – Syrah Rozé 2020: A Szeleshátnál csak kivételes évjáratokban készítenek Syrah fajtából rosé bort. A szőlőfajta rendkívüli fűszeressége és egyedi ízvilága jelenik meg minden palackban. Tartalmas és zamatos, jól behűtve az igazi.

Borkóstoló otthon – így szervezd meg!
...
Fókuszban a Recas Pincészet
...