A vörösborok készítésének alapja a kékszőlő. Ennek a szőlőtípusnak a héjában a színanyagon túl tannin is található, amely a vörösbor sajátos karakteréért felel: ez a markáns ízű polifenol vegyület, az úgynevezett csersav adja a sajátos „szájösszehúzó” érzetet. Ám ennek is megvannak a megfelelő fokozatai. Az éretlen tannin kellemetlenül húzós, szárítós érzetet biztosít a szájban, míg az érett tannin inkább ízgazdagságot, teljességet ad a bornak. A tannin mennyisége a bor kiegyensúlyozottságáért felel, míg a tannin minősége, érettsége pedig az ízharmóniát adja.

A tannin mennyisége általában attól függ, hogy az adott szőlőfajta héja mennyire vékony vagy vastag.  A Kárpát-medence alapvető klimatikus adottságai inkább a vékony héjú, azaz kevesebb tannint tartalmazó gyümölcsös borok készítésének kedveznek, ám a tanninosabb, vastagabb héjú szőlők is előfordulnak. Ezek előfordulási helye leginkább Szekszárd és Villány.

A mai cikkünkben a legnépszerűbb haza szőlő- és vörösbor fajtákat vesszük górcső alá, lássuk a kedvenceket!

  1. Merlot

Szőlője széles, nagy levelekkel rendelkezik, fürtje pedig laza szerkezetű és hosszúkás. Héja vastag, színe sötét. Nagyon jól alkalmazkodó szőlőfajta, nagyjából a világ legtöbb szőlőföldjén megterem. Arányaiban a Szekszárdi és Villányi borvidéken fordul elő legtöbbször, míg mennyiségileg Eger vezet. A bor viszonylag mély színárnyalattal bír, magas alkoholtartalommal és közepesen erős savakkal és tanninokkal. Nagyon sokféle stílusban jelenik meg attól függően például, hogy hűvösebb vagy melegebb évjáratról van szó: a hidegebb idő eukaliptuszt, mentás és gyógynövényes jegyeket mutat, míg a melegebb időben pedig gyümölcsös – szedres, szilvás és áfonyás illat is megjelenhet. Az alapvető karatere valahol középtájt helyezkedik el: kicsit fűszeres, gyümölcsös karakterű, lágy textúrával rendelkező vörösbor.

Borajánló:
Bősz Adrián – Merlot 2016

  1. Pinot Noir

A pinot noir egy nagyon régi szőlőfajta, a legendák szerint Franciaországhoz, Burgundiához kötik a származását. Tömör kisbogyós fürt és vékonyabb héjvastagság jellemzi. Magyarországon leginkább az Egri, a Balatonboglári és a Villányi Borvidéken fordul elő. A vidékeken eltérő íz és karakter jellemzi: Egerben friss, csipkebogyós zamata van, Villányban már sokkal érettebb gyümölcsösséget mutat. A pinot noir egy szőlőbetegségekre különösen érzékeny, de különleges aromájú, bársonyos, kifinomult ízű bor. Vékony héja miatt nem mély színintenzitású, nem tanninos, ízeiben pedig leginkább a piros bogyós gyümölcsök kategóriáját meríti ki, mely, ahogyan említettük, az évjáratok és termőterületek függvényében változhat.

Borajánló:
Recas – Wildflower Pinot Noir 2020

  1. Cabernet Franc

Ez a szőlőfajta leginkább Franciaországban fordul elő, itthon pedig a Villányi-borvidéken, majd pedig Szekszárdon. A szőlőből tartalmas és mély borok készülnek. A cabernet sauvignon-hoz képest kevésbé tanninos, viszont hasonlóan sötét gyümölcs- és fűszerközpontú. Villányban számtalan erdei gyümölcs, e mellett pedig lekvárosság, melegség és érett tónusok is megjelennek benne, fűszeres, telt, karakteres és testes bort eredményezve.

Borajánló:
Recas – Kakas Cabernet Franc 2017

  1. Cabernet Sauvignon

A világon talán az legismertebb szőlőfajta. Szülői a Cabernet Franc és a Sauvignon Blanc, a természetben spontán kereszteződtek, szerelemgyermekük pedig azóta nagy karriert futott be. Hosszúkás, tömzsi fürtök, sötét bogyók és vastag héj jellemzi. Jelenleg a világon a legtöbbet termelt borszőlőként tartják számon. Magyarországon mintegy 2600 hektáron található, arányaiban Villányban és Szekszárdon a legelterjedtebb fajta, mennyiségében pedig Eger vezet. Mély színű és magas alkoholtartalmú bor lesz belőle, amely a fekete bogyós gyümölcsök ízeivel bír, azon belül is ribizli, szeder, édesgyökér jelenhet meg markánsan.

Borajánló:
Jackfall – Cabernet Sauvignon 2017

  1. Egri Bikavér

Az egri bikavér mögött számos legenda rejlik. A legismertebb szerint Dobó kapitány és a vár védői vörösbor segítségével kaptak erőre, a támadók pedig – megijedve attól, hogy a magyarok bikák vérét fogyasztják – meghátráltak, így elvesztették a csatát a magyarok ellen. A bikavér három bortípusban készül az Egri borvidéken: classicus, superior és grand superior. A forgalomba hozatali eljáráshoz szükséges érzékszervi bírálatot a helyi borvidék borbírálói bizottsága végzi. 2017 óta az egri bikavér a Hungarikumok gyűjteményében is szerepel. A hűvös klímájú Egri-borvidék az otthona, amely a Mátra és a Bükk hegyek közt található. Ízében a friss gyümölcsösség mellett fűszeresség is megjelenik.

Borajánló:
Kovács Nimród - Rhapsody Bikavér 2018 Kékfrankos

A kékfrankos egy jellemzően közép-európai szőlőfajta, amely a legfrissebb kutatások szerint Ausztriából származik. Nagy és tagolatlan levelekkel rendelkezik, közepes méretű bogyókkal és fürttel, sötét és vastag héjjal. Magyarországon a legnépszerűbb kékszőlő fajta, a világ összes kékfrankosának a fele hazánkban található. Jellemző termőterülete Sopron, ezt követően pedig Szekszárd. A szőlőben rengeteg lehetőség rejlik: számos rosé bornak alapja, emellett pedig házasítások formájában is sokszor előfordul. Íze friss, meggyes, virágos, enyhén fűszeres, közepes tanninokkal.

Borajánló:
Garger Imre – Kékfrankos Válogatás 2018

  1. Kadarka

A kadarka a kékfrankos mellett hazánk másik legjellemzőbb, leggyakoribb fajtája. Eredetileg nem kárpát-medencei fajta - valószínűleg az oszmánok elől menekülő rácok hozták be az országba. Későn virágzó szőlő, amely közepes méretű levelekkel és fürtökkel rendelkezik. Itthon főként Szekszárdon és Egerben termelik. Nagyon sokszor hasonlítják a pinot noirhoz, főleg színe miatt. Közepesen mély, rubin színű bor készül belőle, amelyet főként piros gyümölcsök, friss fűszerek és herbás-virágos ízek jellemeznek. Tanninban és savakban visszafogott.

Borajánló:ű
Tóth Ferenc – Kadarka 2017

  1. Portugieser

Másnéven kékoportó, mely nevét a feltételezett portugál eredetéről kapta. Korán érő és bőven termő fajta, levele és fürtje közepes nagyságú. Itthon a fő termőterülete Villány, ahol 960 hektáron termesztik. Gyakran újborként, szénsavas állapotban is forgalomba kerül, így a gyümölcsösség és a friss aromák még inkább kiérezhetők. A borban sok további lehetőség rejlik: Villányban létrehoztak egy külön kategóriát is a portugieser és a portugieser alapú házasításoknak, amely a "RedY" nevet viseli. Könnyebb sav és tannin tartalmához közepes test társul, így jól fogyasztható tétel.

Borajánló:
Lelovits – Portugieser 2020

Borkorcsolya ötletek kóstoló estekre
...
Vörösbort adó szőlőfajták – mik a legnépszerűbb kékszőlő fajták?
...