A vörösborok készítésének alapja a kékszőlő. Az egyes kékszőlőfajtákban közös, hogy héjukban erős színanyag és tannin található, melyek megkülönböztetik őket a többi borfajtától. A sokat emlegetett tannin egy polifenol vegyület, amely a tipikus „szájat összehúzó” karakterét adja meg a vörösbornak, színek tekintetében pedig a jól ismert, jellegzetes vörös árnyalat jellemzi ezeket a borokat.

A tannin jelenléte és intenzitása általában attól függ, hogy mennyire vékony vagy vastag egy adott szőlőfajta bogyóinak héja. A vékonyabb héjú típusok elsősorban hűvösebb éghajlaton érzik jól magukat, kevésbé erős a színük és ízeikben gyümölcsösebbek, míg a vastag héjú szőlőfajták karaktere a melegebb tájakon adja ki magát igazán, testes, mély borokat eredményezve.

A Kárpát-medence adottságai leginkább a könnyed, kisebb testű, gyümölcsös zamatú borok készítésének kedveznek, itt leginkább kékfrankos, kadarka, zweigelt, portugieser szőlőkből készülnek a borok. A tanninosabb, vastagabb héjú borok Villányban és Szekszárdon fordulnak elő – ezeken a területeken elég meleg van már ahhoz, hogy kijöjjenek a fajták jellegzetességei, mint a cabernet franc, a merlot és a syrah. A vörösbor fajtái közt fontos megemlíteni hazai vonatkozásban a bikavért, amely szintén a Kárpát-medence egyedisége, Egerben és Szekszárdon fordul elő, amely legtöbbször egy kékfrankos alapú házasítást jelent.

A vörösborok érése, fejlődése során a színük intenzitása fokozatosan halványul. Ennek oka, hogy a tannin egyre inkább beépül a bor ízei közé és így az veszít színének erejéből. Az érés során azonban a színtónus a hidegből egyre melegebbre vált. A fajsúlyos vörösborok kóstolásához a legtöbbször nagyméretű pohár és jól szellőző edény – dekantáló – szükséges.

Lássuk most melyek tartoznak itthon a legnépszerűbb vörösbort adó szőlőfajták közé és engedd meg, hogy ajánljuk egyben néhány kedvenc tételünket is:

  • Kékfrankos: ez a szőlőfajta a kutatások alapján osztrák eredetű. Nagy levelű szőlőfajta, nem tagolt levelekkel és vastag, sötétkék bogyójú terméssel. Ez a legtöbbet telepített fajta itthon, a világ összes kékfrankosának a fele hazánkban található. Sopronban terjedt el leginkább, ezt követi Szekszárd és Eger. A bikavér egyik alapbora. Íze friss, gyümölcsös, meggyes, savai lendületesek.


A Borkell ajánlata: Garger – Kékfrankos Válogatás

  • Pinot Noir: a franciaországi Burgundia területéről ismerhetjük ezt a bort. Levele vaskos, szögletes, fürtje tömött és a szőlőszemek héja vékonyabb, így a belőle készült bor kevésbé tanninos. Precíz szőlőművelés és nagy gondosság szükséges ehhez a fajtához, cserébe igen különleges karakterű borok készülhetnek belőle. Itthon Egerben, a Mátrában, Szekszárdon és Villányban találkozhatunk vele, de Etyeken és a Balatonnál is előszeretettel telepítik – eltérő karaktereket viselő, de kiváló végeredményekkel.


A Borkell ajánlata: Haraszthy – Pinot Noir

  • Merlot: ez a típus egy kiváló házasítási partner, jól kiegészít más borokat. Hosszú, laza fürttel és vastag héjjal, mély színekkel bír. Jól alkalmazkodó típus, itthon Szekszárdon, Villányban és Egerben találjuk meg. Finoman fűszeres, közepes savakat és tanninokat mutató borokat kóstolhatunk belőle.


A Borkell ajánlata: Lajvér - Merlot

  • Cabernet Sauvignon: ez a világon az egyik legismertebb fajta. A Cabernet Franc és a Sauvignon Blanc spontán kereszteződéséből jött lére. Sötétkék színű bogyókkal és vastag héjjal bíró fajta. Megtalálhatjuk Villányban, Egerben és Szekszárdon is. Mély színű, karakteres, erősebben savas és tanninos, fekete bogyós gyümölcsöket idéző ízeket mutatnak a belőle készült vörösborok.

    A Borkell ajánlata: Recas – Hunyadi Cabernet Sauvignon
Vörösbor fajták – népszerű hazai kedvencek
...
Minden, amit tudni akartál a testes fehérborokról!
...