A Csetvei Pincészet megálmodója Csetvei Krisztina, aki a Móri borvidék népszerűsítésének elkötelezett híve. A manufakturális jelleggel működő, kis tételben előállító borászat a színvonalat és a minőségi borkészítést képviseli. Ismerjük meg a Csetvei Pincészetet!

A Móri borvidék

A Móri borvidék az ország egyik legkisebb, de annál híresebb borvidéke. A borrégióhoz 1996 óta tartoznak az alábbi területek: Mór, Söréd, Pusztavám, Zámoly, Csókakő és Csákberény. A borkultúra gyökerei mélyre nyúlnak ezen a területen, olyannyira, hogy az emberek napi rutinjába, szokásaiba beépült a bortermesztés, sokak számára ez jelentette az egyetlen pénzkereseti lehetőséget.

A területre a fehérborok a jellemzők, meghatározó fajta a tramini, az ezerjó, a leányka, a zöld veltelini, az ezerfürtű és a rizlingszilváni. A móri borok későn érnek, egyedi ízük 3 év után teljesedik ki. Savtartalmuknak köszönhetően nem lágy borok, sokkal inkább karakteresek, férfiasak.

A Csetvei Pincészet megálmodója

Csetvei Krisztina tanulmányait a Budapesti Műszaki Egyetemen végezte, a marketing és a menedzsment területe vonzotta. Szakmai gyakorlatát a Béres Szőlőbirtok és Pincészet berkeiben töltötte, itt ismerkedett meg a borászkodás és a marketing rejtelmeivel, Orbán Gergely szakmai vezetése alatt pedig az értékesítés csínját-bínját tanulta meg. Elvégezte a WSET-alapfokú tanfolyamot, amit Mészáros Gabriella és Rohály Gábor vezetett. Így kezdődött a borok iránti szenvedély.

2011-ben végezte el a WSET felsőfokú tanfolyamát, ezt követően egy neves londoni borverseny, az International Wine Challenge világába kóstolt bele mint borbíráló, segédbíráló. Ez idő alatt még olyan projektekben is részt vett, mint a Rádió Café Borjour bormagazin, aminek a vezetője volt.

A Budapesti Corvinus Egyetem szőlész-borász szakmérnöki képzését is elvégezte, diplomamunkáját pedig a Móri borvidék sajátosságairól írta. Az egyetemmel párhuzamosan a Soós István Borászati Technikum hallgatója is volt.

A pince története

2011-ben kezdte meg családjával a Csetvei Pince felépítését. Az évek alatt a terület és a termelési technológia sokat fejlődött, formálódott. 2016-ban telepítették a NapHoldCsillag kertet, ami a móri Vajal-dűlőben kapott helyet. Ekkor chardonnayt, szürkebarátot és ezerjót telepítettek, illetve 500 tőke pinot noirt.

A Csetvei Pincészet saját palackozója 2020-ban készült el, lett szőlő feldolgozó, nyitottak 3 borteraszt, új területekkel bővültek és létrehozták a Csetvei Kertet is.

A dűlők

A Csetvei Pincészet dűlői két területen helyezkednek el, a Móri borvidéken és a Nagy-Somló borvidéken. A Móri borvidéken található terület 3,5 hektár, itt a talaj leginkább meszes, löszös és agyagos. A Vénhegy-pince feletti részen kékfrankos, olaszrizling, szürkebarát és zöldveltelini, a Vénhegy – Panna birtokon ezerjó és zöldveltelini, a Vajal - Napholdcsillag Kertben chardonnay, ezerjó, pinot noir és szürkebarát terem.

A Nagy-Somló borvidéken 1 hektár területe van a pincészetnek, ahol a vulkanikus talaj a jellemző. Somlójenő – Szent Ilona részen juhfarkot és olaszrizlinget, Somlószőlős – Séd területén pedig olaszrizlinget termesztenek.

A borok

Csetvei Krisztina egy igazi kísérletező típus: fajtaborok mellett, mint amilyen az ezerjó, a chardonnay, a tramini, a szürkebarát, a kékfrankos és az olaszrizling, vannak házasított borai is a pincészetnek. A Csetvei védjegye is egy ilyen házasítás eredménye, ez a NapHoldCsillag, ami szürkebarát, ezerjó és chardonnay elegye.

A Csetvei Pincészet számos elismerést kivívott magának, például az ő boruk lett a Magyar Köztársaság Külügyminisztériumának hivatalos bora és bekerült a köztársasági elnök borválogatásába is.

A Csetvei Ezerjó

Az ezerjó szőlőfajta tökéletesen alkalmas arra, hogy a borász általa megmutassa a borvidék jellegzetességeit. A Csetvei Ezerjó spontán erjesztéssel készül 225 literes magyar tölgyfahordókban, finomseprőn tartva.

Igen gazdag gyümölcsös illata egy másik világba kalauzolja el a kóstolót. Az alma, a barack, a banán, a mangó, kevés fával, mintha egy gyümölcsöskertben sétálnánk, annak minden szépségével és mélységével együtt.

Ez egy igazi száraz bor, ami az egész szájat betölti, hosszú lecsengésének köszönhetően pedig sokáig élvezhetjük a zamatokat.

Kóstold meg ezt a különlegességet, amit megtalálsz a Borkell kínálatában!

A fehérbor jótékony hatásai: a testet és a lelket is boldoggá teszi
...
Etyek-Buda borvidék: Budapest szőlőskertje
...