Jó boros könyvből soha nem elég, ráadásul most nyakunkon a nyári szünet, így talán kicsit több időnk jut olvasásra. A választásban segít szubjektív összeállításunk második része, amelyben a boros témájú szórakoztató irodalmat boncolgatjuk tovább. 


Ezek azok a könyvek, amelyek igazán kikapcsolnak és szórakozva tudunk hasznos információkhoz jutni, tágítva ezzel a boros horizontunkat. Ebben a kategóriában szerintünk az utóbbi évek egyik legjobb könyve John Baker és Nick Place megtörtént eseményeken alapuló boros regénye, a Sztálin borospincéje.


John Baker - Nick Place: Sztálin borospincéje


A könyvforgalmazók egyáltalán nem túloznak, amikor egy egyedülállóan izgalmas történetet ígérnek egy borgyűjteményről, amelyet elloptak az utolsó orosz cártól, elrejtettek a nácik elől, hogy aztán egy ausztrál borkereskedő bukkanjon rá Grúzia egy hajdanán szebb napokat látott pincészetében. Fordulatos történet egy mesés borkincsről, kultúrák különbözőségéről, amelyhez a hátteret Grúzia mesés tájai adják, az izgalmakat pedig a grúz rendszerváltás során a zavarosban halászó külföldi és grúz befektetők (1999-et írunk), üzletemberek, ügyvédek és félig, vagy egészen alvilági figurák versenyfutása egymással és az idővel.


"Sandrine és Pierre újra belekortyolt a poharába. 
Lélegzet-visszafojtva vártam, miközben Sandrine még egyet kortyolt, homlokráncolva elgondolkodott egy pillanatig, majd bólintott. 
Véleményem szerint ez biztosan Yquem - mondta végül.
Nagyot sóhajtottam. Eszerint valódi.
Kóstolás alapján olyan az íze, amilyennek egy ilyen korú Yquem-nek lennie kell, még azzal együtt is, hogy levegő érte - jelentette ki. - Vegyük hozzá a dugót, a palackot és a kapszulát. Mind teljesen hiteles. Összefoglalva: meggyőződésem, hogy ez egy valódi, ezernyolcszázhetvenes évekbeli Yquem."


Grúziából ruccanjunk át egy könnyed, kedves történet kedvéért a napsütötte Provance-ba, és szívjunk magunkba egy kis francia életérzést, Peter Mayle tolmácsolásában.


Peter Mayle: Provence-i borbalhé


Itt is minden egy nagy borgyűjtemény körül forog, amelyet elloptak amerikai milliárdos tulajdonosától. A biztosító, mielőtt kifizetné a horribilis kártérítési összeget, természetesen szeretne meggyőződni arról, hogy nem biztosítási csalás áll-e a háttérben és kezdetét veszi a nyomozás az eltűnt borkincs után. Itt a hátteret Marseille és a provance-i táj, a francia gasztronómia, jégbe hűtött rozé- és fehérborok és hideg pastis adják. Semmi komoly, csak könnyed kikapcsolódás a Bor, mámor és Provence brit írójától. Nyaraláshoz ajánljuk!


"- Mit mondott, hány palackot loptak el?
- Öt- vagy hatszázat - már ha hihetünk Rothnak. 
- Nos, ennek az elfogyasztása eltarthat egy kis ideig, Talán ez után kellene kutatnunk, nem a tolvajok, hanem a bor után. Ötszáz palacktól megszabadulni nem könnyű, hacsak nem valakinek a megbízásából csinálták a melót. Felállt, és rámosolygott Elenára.
- Szükségünk lesz egy kopóra. Van valami ötlete?"


Mikor igyak, mikor ne? - Magyar írók novellái a borról


És hogy kicsit komolyabb irodalmat is ajánljunk, itt a “Mikor igyak, mikor ne?”, egy szép válogatás magyar írók írásaiból, amelyek kivételi nélkül mind a bor körül forognak. Ez a kötet is könnyen fogyasztható, hiszen a novellák terjedelme jól illeszkedik vonatozáshoz, strandoláshoz, pihentető sziesztákhoz. A szerzők között találjuk többek között Hamvas Bélát, Juhász Gyulát, Karinthy Frigyest, Krúdy Gyulát, Márai Sándor, Mikszáth Kálmánt, Móricz Zsigmondot, Nagy Endrét, Nagy Lajost, Szép Ernőt, Tömörkény Istvánt.


“Az újbor jön ifjan, diadalmasan, mert még azt hiszi, hogy az országban mindenkinek van aprópénze, van ölelkező barátja és jókedve, amely alig várja az esztendő ünnepélyesebb napjait, hogy levethesse az unalom és közöny béklyóit. Az újbor begurul a városokba és megáll az ablakok alatt, ahol valamikor a zenészek vonták a szerelem dalait, megáll a kapuk előtt, amelyek két szárnyukkal is felnyíltak, amikor a várva várt vendég megérkezett, felkeresi a kis csárdákat és a nagy fogadókat, ahol minden arc elmosolyodott, amikor ő forrongó ifjúságában megérkezett. Az újbor nem tudja, hogy elcsendesedett az ajkakon régen már a dal, kilobbant a szeretet kis gyertyája, hideg szemmel jár a barátság, padra akasztották azokat a csizmákat, amelyek táncba kaptak…” Krúdy Gyula: Újbor



Ha még nem olvastad, ajánljuk figyelmedbe blog cikkünk első részét is. Az általunk felvázolt könyv kategóriák közül összeállításunk első részében szerepelt általános bevezető a borok világába:


Joanna Simon: A borokról - Nélkülözhetetlen információk és praktikus tanácsok borkedvelőknek, 


információforrás, hogy képben legyünk egy-egy borvidékkel, illetve borászattal kapcsolatban: dr. Mészáros Gabriella - dr. Rohály Gábor: Borkalauz, 


illetve boros témájú szórakoztató irodalom is: Jásdi István: Szerenád a szőlőben.


Elolvasom az első részt



Borász kérdez borászt sorozat
A BorKell borkereskedés interjúsorozata, amelynek lényege, hogy a kínálatunkban lévő borászatok képviselői - aki lehet borász, tulajdonos, birtokvezet...
Mi a kedvenc nyári borod?
Megkérdeztük Attilát és Szabolcsot, a BorKell borkereskedés motorjait és párjaikat, hogy milyen borokat fogyasztanak leginkább nyáron. Nem meglepő mód...