Az egyik legszélesebb palettájú és stílusú borfajta vitathatatlanul a fehérbor, amely rendkívüli változatosságot mutat színében, illatában, aromáiban és ízében egyaránt.
A fehérborok többnyire – de nem kizárólag – fehér szőlőfajtákból készülnek. Elenyésző azoknak a boroknak a száma, melyek kékszőlőből készülnek, de a fehérborra jellemző feldolgozással nyerik el végső formájukat. Az így készülő fehérborok esetében a feldolgozás során a lé nem találkozik a színanyagokat tartalmazó héjjal, csupán a bogyók levét nyerik ki a szemekből, amely minden esetben világossárga vagy szalmasárga színű, tehát fehérbort eredményez. Leggyakrabban a fehérborokat azonban természetesen fehér fajtákból készítik, méghozzá olyan eljárással, hogy a bogyók zúzását követően rögtön kipréselik a levet a szilárd részek közül.
A fehérborokat két fő csoportra osztjuk. Az egyik a mostanság nagyon divatos friss, üde, könnyű gyümölcsös illat- és ízjegyekkel rendelkező borok világa. Ezek a borok nem igényelnek érlelést, általában a szüretet utáni első-második évben elfogyasztjuk őket. Erre a fajtára jellemzőek az illatos, aromagazdag típusok, mint pl. az Irsai Olivér, a Sauvignon Blanc, a Királyleányka vagy a Cserszegi Fűszeres. Aromájukat az erős, szőlőből származó jegyek határozzák meg. Gyakran érezzük bennük a a citrusok (Rajnai Rizling), az egres, a zöld alma Chardonnay) vagy akár a vágott fű (Sauvignon Blanc) karakterét. Ezek többnyire lendületes borok, melyek gyorsan elkészülnek és fiatalon jó őket meginni. A Kárpát-medencén belül ideális termőhelyük a Mátra, Mór, a Bükk, Pannonhalma vagy Etyek–Buda vidéke.
A friss, ropogós, gyümölcsös borokat legtöbbször a reduktív eljárásnak köszönhetjük. Ennek a borkészítési eljárásnak a célja az elsődleges gyümölcsaromák, a frissesség megőrzése. Lényege, hogy egy rozsdamentes acéltartályban, a levegőtől elzártan, irányított, hűtött körülmények között történik az erjesztés.
A másik fehérbortípus a fahordós érlelésű borok csoportja. Ennél a fajtánál a levegő oxigéntartalma kerekebbé, barátságosabbá teszi a borokat. Fontos tudni, hogy a túlzottan karcsú borok nem fogják jól hasznosítani a hordós érlelést. Ezekben a borokban gyakran érezzük az érett körte, őszibarack, alma, mézdinnye vagy éppen a csonthéjas gyümölcsök aromáit. Ezek a borok nálunk gyakran készülnek olaszrizlingből, juhfarkból, furmintból vagy hárslevelűből. Jóval tovább érlelhetők, mint a tartályban érlelődött társaik. Kifejezetten szép ilyen jellegű borokat adnak a vulkáni talajok, mint például a Mátra, Tokaj, Eger vagy a Badacsony környéke.
A fehérbor optimális fogyasztási hőmérséklete fajtától és típustól függően 8 és 12C között van. Fogyasztásához szűkebb szájú poharat használunk. Leginkább tésztafélékhez, fehér húsokhoz, kevésbé karakteres ízű sajtokhoz és zöldségételekhez illik.
Fehérszőlő fajták
Mint minden bornál, a fehérborok esetében is fontos, hogy milyen szőlőfajtából készülnek, hiszen mindegyik szőlőfajta más és más tulajdonsággal rendelkezik. Bemutatjuk a legismertebb fajtákat:
- Chardonnay: az egyik legváltozatosabb szőlőfajta. Alkalmazkodóképességének köszönhetően egymástól teljes mértékben különböző fehérborok születhetnek belőle.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/recas-sole-chardonnay?search=Recas%20Sole%20Chardonnay%20
- Cserszegi Fűszeres: Laza, homokos, löszös talajon terem jól. Savában élénkebb szőlőfajta. Illata sokszor mezei virágra emlékeztet.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/feind-play?search=Feind%20Play
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/fuleky-pinceszet/fuleky-furmint
- Hárslevelű: Ezt a szőlőfajtát Magyarország minden borvidékén termesztik. Gyakran a furminthoz szokták hasonlítani, azzal összevetve bora általában illatosabb, lágyabb, savai elegánsak.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/kerekes-pince/kerekes-harslevelu
- Irsai Olivér: Korai érésű csemege- és borszőlőfajta. Húsa ropogós, lédús, húsos, muskotályos ízű. Az Irsai Olivérből készült borokat fiatalon célszerű elfogyasztani. Illatossága miatt a könnyű nyári bor egyik legdivatosabb alapanyaga.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/babarczi-pince/babarczi-irsai-oliver
- Juhfark: Valódi értékeit a vulkáni, ásványos talajokon tudja megmutatni. Bogyói fehéres zöldek, hamvasak. Nagyon tiszta ízű, tartalmas, elegáns bort mutat.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/fekete-juhfark
- Kéknyelű: A rusztikus fajták közé tartozik. Ősi magyar fajta, amit kimondottan csak Badacsonyban és a Balaton-felvidéken termesztenek. A fajta nevét a kékes-vöröses árnyalatú levélnyeléről kapta.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/istvandy-pinceszet/istvandy-kekderu
- Királyleányka: Magas mustfokú fehér borszőlőfajta. Házasításokhoz gyakran használják kellemes, illatossága miatt. Fiatalon célszerű elfogyasztani. A könnyű nyári bor kedvelt alapanyaga.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/recas-hunyadi-kiralyleanyka
- Olaszrizling: Hazánkban szinte minden borvidéken megtalálható. Késői érésű, bőven termő, kiváló minőségű, meleg fekvést igénylő fajta. Meghálálja a késői szüretet. A hosszabb fahordós érlelés ízeit nemessé teszi, érdemes rá időt szánni.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/istvandy-pinceszet/istvandy-futty-olaszrizling
- Ottonel Muskotály: Savait illetően inkább lágynak mondható és száraz iskolázásban mutatja legszebben értékeit. Korai érésű, közepesen termő, fehér borszőlőfajta.
- Rajnai Rizling: Alkoholtartalom tekintetében sokoldalú fajta. Klasszikus jellemzői között említhetők a virágos jegyek, a ropogós zöld alma, az őszi- és kajszibarack és más érettebb gyümölcsös ízek.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/kulfoldi/weinrieder/weinrieder-rajnai-rizling-bockgarten
- Rizlingszilváni: Korai érésű, bőtermő fehér borszőlőfajta. Mivel nagyon érzékeny a gombabetegségekre és a rothadásra, termelőjét gyakran készteti korai szüretre. bora illatos, könnyed, gyorsan érik, de viszonylag gyorsan hanyatlik is.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/babarczi-pince/babarczi-buborczi-gyongyozobor
- Sárgamuskotály: Talán a legrégibb időktől megtalálható szőlő a Kárpát-medencében. Bármely talajféleségen jól érzi magát. Bora különösen kedvelt az illatos fajták között.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/babits-pince/babits-halfarka-sargamuskotaly
- Sauvignon Blanc: jellegzetes illata és íze miatt nagyon kedvelt fajta. A reduktív erjesztés a legmegfelelőbb számára. Magas mész tartalmú, hűvösebb területek terem.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/kulfoldi/recas/recas-wildflower-sauvignon-blanc
- Szürkebarát: Vagyis pinot gris. Telt, parfümös bort ad diós, füstös, fűszeres, sőt sokszor mézes jelleggel.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/magyar/sipos-pince/sipos-szurkebarat
- Zenit: Egyre népszerűbb fajta, köszönhetően jó termesztési adottságainak, megbízható termőképességének, valamint a jelenlegi borízlésnek, mely inkább az illatos-zamatos, harmonikus savú boroknak kedvez.
- Zöldveltelini: A fajta bora szerkezetre a rajnai rizlingre hasonlít, de jegyeiben már teljesen más: alapvetően fehér borsra emlékeztető, minerális ízeit fehér húsú barack és zöldfűszerek aromái díszítik.
A Borkell.hu ajánlata: https://borkell.hu/boraszatok/kulfoldi/vilagi-winery/vilagi-winery-zoldveltelini