A borospalackok – noha vizuálisan is élményt nyújtanak – leginkább beltartalmuk miatt kívánatosak igazán. Ahhoz, hogy ehhez hozzá tudjunk férni és a lényegre térhessünk, gyorsan és ügyesen ki kell őket nyitni, melyhez most adunk néhány tippet! Egy palack bor kinyitására számos lehetőség van. Még akkor is, ha éppen nincsen kéznél dugóhúzó.

Csavarzár

Noha a parafadugós borokhoz már hozzászokhattunk, ne legyünk előítéletesek a csavarzáras borokkal szemben: míg régen ezt a fajta megoldást sokan a kevésbé jó minőséggel kapcsolták össze, addigra ma már sok neves és elegáns márka alkalmazza ezt a könnyebb bonthatóság érdekében.

Ahogyan a neve is mutatja, ezek a típusok egy könnyed mozdulattal kinyithatók, csak csavarjuk őket el. Így remek választás, ha magunkkal vinnénk olyan helyre vagy eseményre, ahol nincsen nálunk bornyitó.

Üvegdugó

Szintén dugóhúzómentesen megúszhatjuk a fenti procedúrát, ha üvegdugóval zárt borral van dolgunk. Ebben az esetben is le kell a kapszulát róla fejteni, vagy perforáció hiányában körbevágni azt, ezután térhetünk a tárgyra: fogjuk meg a dugót és ne egyenesen felfelé húzzuk, hanem picit megdöntve, felfelé billentve szüntessük meg a vákuumot. Az üvegdugó nagy előnye, hogy könnyedén zárhatjuk vele a bort, ha esetleg eltennénk azt későbbre vagy nem azonnal szervírozzuk.

Söröskupak

Egy kivételes megoldást jelent a borok világában a koronazár vagy söröskupak. A natúr borok között egyre elterjedtebb már. Ne aggódjunk, a minőségre egyáltalán nincs befolyással. Ehhez a típusú megoldáshoz használjunk közönséges sörnyitót. Bontás előtt vigyázzunk, ne rázzuk fel az italt, mivel általában buborékos italok esetében alkalmazzák ezt a zárótechnikát.

Dugó

A legáltalánosabb és legelterjedtebb zárási mód a dugó. Sokak fülének zene a nyitással járó, jellegzetes kis pukkanás. Ezen a ponton fontos megemlíteni, hogy a dugó anyaga sokféle lehet: készülhet parafából vagy műanyagból egyaránt, de akár szilikonból is.

Mindegyik verzióban közös tulajdonság, hogy dugóhúzó szükséges hozzájuk. A dugóhúzókból számtalan fajta elérhető már, az egyszerű, egykaros verziótól kezdve egészen az elektromos dugóhúzókig. A célnak mind tökéletesen megfelel, válasszuk a számunkra legkényelmesebbet.

Hogyan is húzzuk ki a dugót?

  1. először is vágjuk le a kapszula tetejét a gyűrűnél a dugóhúzóval található kis pengével
  2. a csavart szúrjuk egyenesen a dugó közepébe
  3. kezdjük el becsavarni és haladjunk a közepe felé, majd annál kicsit tovább, de ne tekerjük át a dugón teljesen
  4. lassan, egyenletesen kezdjük el húzni felfelé, de semmiképp se rángassuk a dugót

Hogyan nyissunk ki egy bort, ha eszköz híján vagyunk?

Megesik, hogy otthon marad a célszerszám vagy váratlanul kerül elő egy üveg bor, amit szeretnénk minél előbb felbontani. Mit tegyünk, ha nincs nálunk dugóhúzó? Ilyen esetekben nem árt, ha néhány life-hack birtokában vagyunk, hiszen a palackot ebben az esetben is meg kell szabadítani az oda nem illő elemektől. Íme néhány tanács, megoldás:

  • a jó öreg fakanál: fakanál és erő, másra nincs is szükséged. Nyomd be a kanál keskenyebb végével a dugót és imádkozz, hogy a bor ne fröccsenjen rád.
  • hevítés: az urban legenda szerint a palack nyakának hevítésével a dugót kilökődésre kényszeríted. Ezt fokozhatod azzal, ha egyenesen a forrásban lévő vízbe állítod az italt és megvárod, míg a dugó magától elindul kifelé.
  • lakáskulcs: mindig kéznél van és viszonylag könnyű vele kihúzni a dugót. Nyomd a kulcsot a dugóba döntött szögben és enyhe húzó mozdulatokkal tekerd körbe-körbe.
  • sabrage: gyöngyöző, habzó vagy pezsgő esetén fogj egy nem túl éles kést és lendületesen vágd el a palack nyakát... varázslat!
A vörösbor jótékony hatása
...
Bor- és ételpárosítás
...