A bor egy élő anyag, mely folyamatos változáson megy keresztül. Rendelkezik úgynevezett életgörbével, tehát pályafutásának van csúcsa, illetve létezik ebben a ciklusban lejtős időszak is. A nem megfelelő tárolás során ez a folyamat megváltozik és felgyorsul – és higgyétek el, ez bizony nem úri allűr.     
Hogy mik azok a tényezők, amelyek a minőséget befolyásolják, és hogyan tehetünk ennek érdekében pozitívan, azokról most szót ejtünk!

 

1.     Hőmérséklet

A bornak a legmegfelelőbb az állandó, hűvös hőmérséklet és a nagy hőingadozásoktól mentes közeg. Ez általában körülbelül 13-15 fokot jelent, de nagyjából 18-20 fokig nincs gond. Épp úgy, ahogy a nagy meleg, úgy a nagy hideg sem tesz jót a boroknak. A borok tárolása viszonylag átlagos hőmérsékleten, 10° C és 15° C között, sötét helyen a legideálisabb. Azonban a tárolási hőmérséklet nem azonos a fogyasztási hőmérséklettel. Erre mindig figyeljünk oda!  Az általános szabályok szerint nagyjából ezeket a hőmérsékleti értékeket érdemes figyelembe venni a borok fogyasztásánál, szervírozásánál:

 

·      Idősebb vörösborok 16-17° C

·      Fiatal burgundi vörös 14° C

·      Fiatal, könnyű, gyümölcsös vörösborok 11-12° C

·      Portói bor 15° C

·      Édes borok 6° C

·      Rozé és korai borok  10-12° C

·      Száraz fehérborok 10-12° C

·      Régi fehérborok/nagy chardonnay 9-10° C

·      Fiatal fehérborok 7-8° C

·      Pezsgő 7-8° C

·      Sherry 8-9° C

·      Jégbor 6° C

 

Azokban az esetekben, amikor egyféle bort szeretnénk tárolni, akkor kiváló döntés egy borhűtő. Ilyenkor meg kell határozni azt a hőfokot, amely minden palack számára megfelelő. Ha többféle bort szeretnénk tárolni egy ilyen típusú hűtőben, akkor válasszuk a nagyjából 13 fokot válasszunk, így a vörös és fehér borok érési folyamatait is egyaránt lassíthatjuk.

A bortemperálók több hőmérsékleti zónával rendelkeznek, így hivatalosan is alkalmasak a profi bőrtárolásra. A kétzónás készülékben a vörösboros zónát állítsuk magasabb hőmérsékletűre, a fehérboros részt pedig alacsonyabbra, a fent említettek szerint.

 

Abban az esetben, ha nem kerül egy teljes palack elfogyasztásra, fehérbor esetében szoros lezárás mellett helyezzük azt a hűtőbe és pár napon belül fogyasszuk el. Vörösbor esetén hűvös helyen tároljuk és két napon belül igyuk meg a felbontott bort.

 

2.     Tárolás, pozíció

Parafadugós zárás esetén minden esetben fektessük el a bort, így a parafadugó nem szárad ki. Abban az esetben, ha a palack állva marad, a dugó kiszáradhat, így levegő kerülhet a borba, amely oxidációt, minőségromlást idézhet elő. A nem parafa dugós borok esetében az állítva tárolás is lehetséges.

 

A napfény a szőlő növekedésénél életet adó tényező volt, a bornak a palackban a napfény már nem ennyire pozitív tulajdonságokat ad. Hosszabb ideig a napon tárolva az elnyelődő hő felgyorsíthatja az öregedést, mely az ízeket negatívan befolyásolhatja.

 

Ha egy állandó aranyszabályt kell megfogalmazzunk: napfénytől védett, állandó hőmérsékletű, hűvös helyen tároljuk borainkat, parafadugós záródás esetén fektetve, egyéb záródás esetén pedig akár állítva.

 

 

Fókuszban a Recas Pincészet
...
Hogyan lesz a szőlőből bor? Ez történik a folyamat során.
...