Testes fehérborok – szokatlan szóösszetétel? Noha a testes jelzőt általában a vörösborok leírásánál használjuk, egy fehérbor is rendelkezhet ezzel a karakterjeggyel.

Mitől is lesz testes egy bor?

A testességnek számtalan összetevője van, az egyik legfontosabb az alkoholérzet. Emiatt tehát annak a tényezőnek a megállapítása, hogy az adott bornak milyen magas az alkoholszintje, megfelelő kiindulási pont lehet a testesség tekintetében. Az alkohol adja ugyanis a borok úgynevezett viszkozitását, amely egy folyadék belső súrlódásának mértéke, mely valamennyire a sűrűséghez hasonlítható. Ha egy bor több alkoholt tartalmaz, akkor súlyosabb és teljes szájat betöltő érzetet ad, tehát viszkózusabb. A magas viszkozitású borokat testesnek, teltnek érezzük, a kisebb viszkozitású borokat pedig könnyűnek és karcsúnak.

Az alacsony alkoholtartalommal rendelkező borok kategóriájába tartoznak a 12.5%-os vagy annál kisebb alkoholtartalmú borok. Ezek frissek, könnyű savúak, gyümölcsösen illatosak, virágosak, fűszeresek. Friss és nem túlérett szőlőből készülnek, hogy könnyedségük megmaradjon.

A magas alkoholtartalommal bíró borok 13-14% feletti alkoholtartalommal rendelkeznek, színük mély, ízük komplex. Általában hordós érlelést kapnak és maga a test elsősorban a vörösborokra jellemző, de a fehérborok közt is találhatunk erre szép példákat.

Testesség tekintetében fontos még, hogy a szőlőszemben és ezáltal a mustban milyen cukortartalom áll rendelkezésre. A szőlőfajta mellett hozzájárul még a testhez a termőhely, a talaj típusa és az éghajlati adottságok is. Fontos megemlíteni a borász feldolgozási technológiáját, melyek szintén befolyással bírnak a testesség karakterére. A testes karakterű fajtáknál gyakorlatilag kötelező, hogy teljesen éretten szüreteljék le és hogy hordós érlelésben is legyen részük.

A fenti tényezőkön túl az ún. glicerin jelenléte is hatással van a bor testességére. Ez a cukoralkoholok csoportjába tartozó vegyület, amely az erjedés során jön létre a borban. Édes, színtelen és szagtalan, állagában pedig szirupos jellegű. A borban az alkohol után a legmagasabb mennyiségben előforduló összetevő, a mértéke függ a szőlő típusától, az élesztőtől és az erjesztés feltételeitől is. A glicerin révén a bor karaktere lágy és testes lesz, egyfajta olajosan sűrű érzetet biztosít. A pohárban való forgatás után ez jellemzően olajos, mondhatni nehéz lecsorgásban jelenik meg.

Fontos, hogy figyeljünk a borok évjáratára is. Minél idősebb egy tétel, annál nagyobb valószínűséggel érlelték hordóban. Mindezeket figyelembe véve meg kell jegyezzük, hogy ha egy üde, gyümölcsös bor kiválasztása és kóstolása a cél, akkor két évnél idősebbet ne válasszunk, mert a legtöbb friss, reduktív bor elveszti ennyi időn túl ezt a karakterét.

Fehérborok két nagy kategóriája

A fehérborokat stílusuk alapján két nagy kategóriára bonthatjuk: az üde, reduktív, ropogósan savas, gyümölcsös aromákkal bíró, könnyed fehérborokra, illetve a testes fahordós érlelésűekre.

Az üde, könnyű fehérborok közé tartozik például a Sauvignon Blanc, a Szürkebarát, a Rajnai rizling vagy az igen népszerű Irsai Olivér is.

Testes, fahordós érlelésű fehérborok

Chardonnay:
Jellemző aromák: vanília, kókusz, toast, ananász, édes citrusok, sárgadinnye, zöldalma, finom fűszeresség

Furmint:
Jellemző aromák: körte, kajszibarack, őszibarack, akácméz, gesztenye, ananász, friss dohánylevél, narancsvirág, vanília

Hárslevelű:
Jellemző aromák: méz, hársfavirág, citrusok, édesfűszerek, őszibarack

Kedvenc testes fehérboraink a borkell.hu webshopból

Fekete - Furmint 2017: A fajta komplex illat- és ízvilága korral változó, a korai gyümölcsösség és mézesség mellett később marcipános és fűszeres jegyek jelennek meg. Megfelelő alkohol és szép savszerkezet keltik életre.

Babits – Késői szüretelésű Furmint 2018: Tokaj-Hegyalja legjellegzetesebb borfajtája. Kellemes illat és íz-világgal rendelkezik, kimagasló gyümölcsösség felfedezhető fel a borban. Kivallóan alkalmas olyan ételek mellé melyek önmagukban édesek, vagy édes betétet tartalmaznak (édes burgonya, mazsolás rizs, grillázs szószok, édes gyümölcsöt tartalmazó ételek, legyen az vörös vagy fehér hús. Valamint nagyon édes desszertek mellé, ahol a bor cukortartalma és szép savai könnyítik az édességet.

Tokaj – Hétszőlő – Birtok Furmint 2018 bio: Csábító, elegánsan gyümölcsös, kissé ásványos illattal indít, amelyet nagyon szép gyümölcsösség és feszes savak követnek szájban. A Hétszőlő dűlő 1502-ben kapta nevét, amikor a Garaiak hét kisebb parcella megvásárlásával alakították ki birtokukat. A legendás birtok egykori tulajdonosai között találjuk a bibliafordító Károli Gáspárt, Bethlen Gábor erdélyi fejedelmet és a Rákócziakat – múltja tehát imponáló neveket sorakoztat fel.

Kvaszinger – Hatalos Furmint 2018: A borászat zászlóshajója. Minden évben csak a legkiválóbb minőségű szőlőből készülhet a Hatalos-dűlőről. Hordós erjesztés és minimum 6 hónapos tölgyfa hordós érlelés. Gyümölcsös, zamatos tétel, mely komoly testtel és kellő savgerinccel rendelkezik. Ízében grapefruit, zöldalma és barack mellett kis zöldfűszer és ásványosság figyelhető meg. Szárnyas ételekhez, sültekhez, tenger gyümölcseihez, érett sajtokhoz és sonkákhoz ajánljuk.

Kerekes – Hárslevelű 2017: Jóízű birtok hárslevelű több dűlőből válogatva, fele részben tartályban, fele részben hordóban érlelve. Telt, gazdag bor, mézzel, hársfavirággal és egy kis tölggyel.

Recas – Legendary Chardonnay: Erőteljes és gyümölcsös Chardonnay: érett, vastag, intenzív trópusi aromákkal, sok mangóval. Emellett megjelennek a Chardonnay tipikus jegyei is, a krémesség, vajasság, valamint a lágy pörkölésű tölgyfára utaló aromák.

Haraszthy – Chardonnay 2019: Intenzív illatú, elsősorban vaníliás és kókuszos jegyekkel csábító bor. Krémes, vajas jegyek uralják a kortyot. Diszkrét savszerkezet és aszalt gyümölcsös aromák teszik élvezetessé fogyasztását. Utóíze hosszan megmarad szánkban. A fahordós érlelésnek köszönhetően hosszan eltartható bor.

Vörösbort adó szőlőfajták – mik a legnépszerűbb kékszőlő fajták?
...
Balaton-felvidéki borvidék – egy kis gyorstalpaló!
...