A Balaton-felvidéki borvidék a Dunántúl középső területein található a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban, a Balaton északi partjának középnyugati részén. Területét tekintve nagyon diverz, keleten a Balatonfüred-Csopaki borvidék, nyugaton pedig a Badacsonyi borvidék határolja.

A mintegy 5200 hektáros terület teljes része elsőosztályú és ebből 1500 hektárnyi területet borít szőlő.

Történelmi adatok

A régió egyik fontos jellemzője, hogy a nagyjából 2000 évre visszanyúló római szőlőművelés tradícióira építenek. Az 1300-as években a Veszprémi püspökség fennhatósága alatt jöttek létre nagyobb kiterjedésű birtokok, melyet a következő évszázadokban a különböző nemesi birtokok emeltek magasba a nagy, valódi hírnévig, így például az Esterházy család szőlőföldjei.

A Káli-medence, hazánk Provence-a, egy külön fejezet a helyi szőlő- és bortermelésben. Ennek a területnek egyedülálló, mediterrán hangulata van: a Bakony hegyvonulata védelmet nyújt az erősebb szelekkel és viharokkal szemben, míg a vulkáni hegyek déli lejtői segítenek a hő megtartásában. Ezt egészíti ki a Balaton, amely a nagy vízfelület révén segíti a hőingadozás mérséklését.

A fent említett, kiváló földrajzi adottságok és fekvés miatt a történelem korai időiben is lakott volt a Balaton-felvidéki terület. Különleges mikroklíma, kiváló vulkáni talaj – már a rómaiak is felismerték, hogy itt bort lehet és kell készíteni. És milyen kiváló borokat: Probus császár idején egy konkrét megkülönböztetéssel, a Vinea Pannonia Nobilis Districtus megkülönböztetéssel látták el az itt készült különlegesen finom borokat.
A honfoglalás után a bor előállítása kapcsán három alapelv érvényesült: a magyarság belső-ázsiai hagyományai, a Pannóniában már meghonosodott római gyakorlat átvétele és az ideérkező egyházi rendek által hozott külföldi módszerek Itáliából, a Rajna-völgyből, Anjouból és Burgundiából.

Honfoglalóink közül Árpád egyik vezére, főbírója, Kál volt az, aki csapataival a területen letelepedett. A mai napig több település is őrzi a nevét, melyek azóta és napjainkig is a legkiválóbb hazai borokról ismertek. A magas minőséget az Árpád-házi királyok időszakában is felismerték, így már akkor bizonyos kiváltságokhoz jutottak a területek. A 7 Kál község a királyi udvarnak saját borvidékével volt egyenlő, gyakorlatilag innen szállították az udvarba a borokat teljes adómentességért cserébe, 1341-ig. Némelyik település még nemesi ranggal is gazdagodott a csúcsminőségű borokért cserébe (Köveskál).

A 19. századi nagy filoxéria járvány nem kímélte a Balaton-felvidéki szőlőket. A hatalmas mértékű pusztítás után új szőlőfajták is megjelentek a vidéken – legnagyobb szerencsénkre, hiszen ennek gyümölcsét fogyaszthatjuk napjainkban is.

Természeti adottságok

A szőlőtermelés alapját az egykori Pannon-tenger mészkő és homok maradványai adják valamint a vulkanikus elemek. Az éghajlat nagy mértékben hasonlít a Badacsonyi borvidékéhez, ám a víztől távolodva ahhoz képest picit más adottságokkal rendelkezik. Több mint 2000 napsütéses órával kalkulálhatunk évente, évi 11-12 fokos középhőmérséklettel, a mediterrán jellegű klímát pedig az északi hegyek szélfogó karaktere és a nagyméretű víztükör fényt visszaverő-hősugárzó tulajdonsága garantálja. A vidék szőlőbirtokait nagyméretű erdőség tagolja, amelyekben diverz növény- és állatvilág alakult ki. A térségben a barna erdőtalaj az uralkodó talajtípus, amely szintén nagyon változatos. A löszös, agyagos típustól a köves, kopár földekig mindenféle variáció előfordul. A borvidék szempontjából a meszes kőzetek, a vulkanikus bazalt-láva és tufák valamint a vályogos talaj jellemző.

Csapadék tekintetében 650 mm hullik átlagosan évente, amelyből 420 mm hullik évente a termelés szempontjából fontos időszakban.

Tagolás

Az alterületek egymástól különböző jellemzői miatt három egységet-körzetet nevezhetünk meg:

Káli körzet (— bazalt és bazalttufa):

  • Balatonhenye
  • Hegyesd
  • Köveskál
  • Mindszentkálla
  • Monostorapáti
  • Szentbékkálla

Balatonederics-lesencei körzet:

  • Balatonederics
  • Lesencefalu
  • Lesenceistvánd
  • Lesencetomaj
  • Nemesvita
  • Sáska
  • Uzsa
  • Zalahaláp

Cserszegi körzet (— dolomit és márga kőzet):

  • Balatongyörök
  • Csabrendek
  • Cserszegtomaj
  • Gyenesdiás
  • Hévíz-Egregy
  • Rezi
  • Sümeg
  • Sümegprága
  • Várvölgy
  • Vonyarcvashegy

Borvidék borai

A Balaton-felvidék zamatos, illatos, nem tolakodó karakterű borokkal örvendezteti meg a kóstoló közönséget. A szép testek, a gyümölcsös karakter és a kerek savak könnyen szerethetővé teszik az itteni borokat. Bizonyos részeken – leginkább a vulkanikus eredetű területeken – kifejezetten hosszan érlelhető, összetett borok is készülnek, így például az Áldozó-hegyen és a Táltos-hegyen. Ezeken a részeken különösen igaz az a mondás, hogy a „talaj minősége a szőlőfajta felett áll”, azaz az ilyen markáns termőtalajon a kőzet és az ásványosság a domináns a fajta karaktere helyett.

A terület szinte kizárólag a fehér szőlőknek ad otthont. A kiemeltebb telepíthető fajták közé tartozik az olaszrizling, a chardonnay, a tramini, a rizlingszilváni, a szürkebarát, a cserszegi fűszeres, a Muscat Ottonel, valamint a káli régióban a sárgamuskotály, hungarikumként a furmint és a cserszegi körzetben a nektár teszi ki a jellemző szőlőfajták listáját.

Borászatok

A régióban hemzsegnek a borászatok. A teljesség igénye nélkül hoztunk most egy betűrendes válogatást:

Aklan Családi Szőlőbirtok és Borászat (Lesencetomaj), Csobánci Bormanufaktúra (Diszel), Dobosi Pincészet (Szentantalfa), Eke Pince (Nemesvita), Festetics Pince (Cserszegtomaj), Fodorvin Családi Pincészet (Szentbékkálla), Holczer Lajos Borház (Sümeg), Hunyady Borház (Sümeg), Inhoff Malom Borház (Hegyesd), Istvándy Jenő Pincészet (Szentbékkálla), Káli Kövek (Köveskál), Kázsmér Szőlőbirtok és Pincészet (Lesencetomaj), Kistermelők Szövetkezete (Vonyarcvashegy), Kőróka Pince (Mindszentkálla), Marienhof - Máriaudvar (Hévíz-Egregy), Nagy & Nagy Borászat (Uzsa), Papp Pincészet és Vinotéka (Vonyarcvashegy), Pálffy Pince (Köveskál), Ramassetter Pince (Sümeg), Reblaus Grill Borozó (Hévíz-Egregy), Scheller Szőlőbirtok (Monostorapáti), Szabó Pince (Balatonederics), Tagyon Birtok (Tagyon - Hegyestű), Tombor ház – Ódon Pince (Köveskál), Trombitás Borház (Szentbékkálla).

Kedvenc borok a régióból és a webbshopból

Káli Balázs – Öregtőkék Olaszrizling 2020

Ha Balaton-felvidék, akkor Olaszrizling! Káli Balázs egy tehetséges, fiatal borász szép tételekkel. Ennek az öreg tőkékről szüretelt rizlingnek az illatában zöldalma, fehér húsú barack, mezei virágok és egy csipetnyi vanília fedezhető fel. A vulkanikus Fekete-hegy szülötteként hordozza annak jellemző jegyeit: a zsíros fekete föld és agyag savanykás, zöldes-, valamint a bazalt sós árnyalatait. Gömbölyű, ízes bor, finom grapefruit-os kesernyével és hosszan megmaradó sós ízérzettel.

Káli Balázs – Szürkebarát 2019

Ez a Szürkebarát szépen hozza a fajtajegyeket, amelyet a Káli-medence ásványos adottságai tesznek a megszokottnál is gazdagabbá. Őszi hangulatú bor, kezdetben neutrális, majd enyhén fűszeres, olajos magvas illattal. Szikár korty citrusokkal, körtére, dióra emlékeztető zamatokkal.

A Balaton-felvidék a mai napig megőrizte tájarculatát és napjainkban is sokat tesznek az itt élők ennek megőrzéséért. Kiemelten a Káli-medencében nagyon jellemzőek az eredeti stílusban és minőségben restaurált házak, templomok, vendégfogadók.

Adjuk át magunkat a magyar Provence nyújtotta látványnak és életérzésnek egy pohár bor társaságában – nem fogjuk megbánni!

Minden, amit tudni akartál a testes fehérborokról!
...
A tokaji Babits Pincészet története és borai
...