A pezsgő, az Isten adta, csillogó ajándék

A pezsgő az ünneplés, az öröm szimbóluma, aminek a története egészen a XVI. századig nyúlik vissza, ekkor már Franciaországban készítettek szénsav tartalmú alkoholokat. A pezsgőgyártást az XVII-XVIII. század fordulóján Don Perignon tökéletesítette, majd a XIX. században Veuve Clicquot feltalálta és előtérbe helyezte a degorzsálást. A XIX. század elején még javában az édes pezsgők arattak babérokat, az orosz pezsgőben például 200-250 gramm/liter cukor volt, az európaiban 160-180 gramm/liter, az angolban pedig 25-60 gramm/liter. Végül az angolok hatására kezdett a pezsgő az édestől a száraz irányába tolódni, ennek köszönhetően a Brut pezsgő elnyerhette méltó pozícióját és népszerűségét.

Magyarországon az első pezsgőgyárat 1825-ben hozták létre, ezt volt a Hubert pezsgőgyár, a Törley pedig 1882-ben Budafokon nyitotta meg kapuit.

Az édestől a szárazig és azon túl

A pezsgők és a habzóborok kategorizálása többféle módon történhet, ezek egyike a cukortartalom. Ez alapján az alábbi típusjelöléseket olvashatjuk az üvegeken:

  • brut nature (nyerspezsgő): cukortartalom 0-3 g/l
  • extra brut: cukortartalom 3-6 g/l
  • brut: cukortartalom 0-12 g/l
  • extra dry: cukortartalom 12-17 g/l
  • dry: cukortartalom 17-32 g/l
  • demi sec (felszáraz): cukortartalom 32-50 g/l
  • doux (édes): cukortartalom több mint 50 g/l

A skála egyik végpontján van a nyerspezsgő (brut nature), aminek a cukortartalma nagyon alacsony (vagy zéró), a másikon pedig a doux, vagyis az édes pezsgő. Az édes pezsgőben literenként több mint 50 gramm cukor lehet.

 Mi az a brut pezsgő?

A brut pezsgő jellemzője, hogy különösen száraz, ami annak köszönhető, hogy cukortartalma 0 és 12 g/liter között van. Ez nagyon kis mennyiség, bár láthatjuk, hogy ennél lehet kevesebb is, például a brut nature esetében.

A Brut Champagne tehát száraz és különösen ízletes, vajas jegyek és némi ásványosság jellemzi. Alkoholtartalma jellemzően közepes, savtartalma pedig magas, ami jó kontrasztot alkot minimális cukortartalommal és a felszabaduló buborékokkal. Ezek a tulajdonságok elégnek bizonyultak ahhoz, hogy meghódítsa a világot és az egyik legnépszerűbb pezsgőfajta legyen.

 Brut pezsgő a BorKell kínálatában

A BorKell kínálatában többféle brut pezsgőt is megkóstolhatsz. A Babits Pincészet például brut és brut nature pezsgőket is kínál, ezek a Poklos dűlő Furmintjából készítették tradicionális módon. Brut kategóriát ihatunk a Paulustól is, ami Királyleányka és Ezerjó házasításából készül és 18 hónapig érlelik seprőn. A brut kategória rozé változatát is megízlelhetjük, ami egy különleges málnás-szamócás ízvilágba kalauzol el minket.


Kóstoltál már brut pezsgőt? Ha igen, akkor szeretnéd újra érezni azt a különlegesen száraz, de mégis zamatos és frissítő ízvilágot? Akkor rendelj még ma a BorKell-től!


Tovább a pezsgő kínálathoz

Mi az a tannin?
A tannin valójában csersav, ami a szőlő magjából és héjából kerül a borba, legfőképpen egyébként a vörösbor esetén van nagy jelentősége a tanninoknak....
A Móri borvidék
Hazánk egyik legkisebb, de annál nagyobb jelentőséggel bíró borvidéke a Móri borvidék. A terület fehér borairól ismert, közülük is az Ezerjó a legkiem...